Nawiewniki higrosterowane
Nawiewniki higrosterowane
Nawiewniki okienne umożliwiają dopływ powietrza do pomieszczeń mieszkalnych. Nawet przy szczelnie zamkniętym oknie dostarczane jest świeże powietrze niezbędne do zapewnienia skutecznej wentylacji. Standardowy zestaw składa się z części wewnętrznej (nawiewnika), który reguluje ilość dostarczanego powietrza oraz z części zewnętrznej (okapu), który chroni przed deszczem i owadami. Dodatkowo można zastosować specjalne łączniki i okapy akustyczne, które chronią przed hałasem zewnętrznym.
Co to jest nawiewnik higrosterowany?
Nawiewnik higrosterowanyjest to element montowany w górnej części okna za pomocą, którego dostarczamy odpowiednią ilość powietrza do pomieszczeń.
Co to znaczy higrosterowany?
Higrosterowany oznacza, że ilość dostarczanego powietrza jest uzależniona od poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia.
Nawiewnik ciągle monitoruje poziom wilgotności w pomieszczeniu i na podstawie tych informacji otwiera się lub zamyka.
Czy taki nawiewnik musi być podłączony do prądu?
Nie. Nawiewniki higrosterowane mają wbudowaną taśmę poliamidową, której właściwości powodują jej skurczanie i rozciąganie w momencie kiedy poziom wilgoci rośnie lub spada. Taśma odpowiada za ruch przepustnicy odpowiedzialnej za dawkowanie świeżego powietrza.
Jakie są rodzaje nawiewników higrosterowanych?
Obecnie w naszej ofercie można znaleźć kilka wersji takich nawiewników. Różnią się one:
1. Poziomem tłumienia hałasu – nawiewniki higrosterowane akustyczne.
2. Regulacją – całkowicie automatyczne i z możliwością ręcznego przymknięcia.
Posiadamy w naszej ofercie Nawiewniki firmy Brookvent
Producent posiada w ofecie między innymi produkty:
AQUVENT HY | Akustyczne nawiewniki higrosterowane Aquvent HY automatycznie regulują przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Dodatkowo użytkownik ma możliwość ręcznego przymknięcia lub otwarcia przepływu powietrza. Aquvent HY jest nawiewnikiem dwusystemowym – w wersji z czerpnią Press Vent posiada opcję przełączenia pracy z trybu higrosterowanego na ciśnieniowy, automatyczny. Aquvent HY jest pierwszym na rynku nawiewnikiem posiadającym Krajową Ocenę Techniczną. Cechy:
|
BHY 4000 | Higrosterowane nawiewniki BHY 4000 automatycznie regulują przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Dodatkowo użytkownik ma możliwość ręcznego przymknięcia nawiewu powietrza. Nowoczesny nawiewnik higrosterowany przeznaczony do montażu w oknach PVC, drewnianych i aluminiowych. Za regulację nawietrzaka odpowiada taśma poliamidowa, która reaguje na poziom wilgotności w pomieszczeniu. W zależności od tego jaka jest wilgotność nawiewnik automatycznie się otwiera lub przymyka dostarczając wymaganą ilość powietrza. Nawiewnik dodatkowo posiada przełącznik, który pozwala ręcznie zamknąć w każdym momencie. AirVent BHY 4000 poza wentylacją grawitacyjną doskonale sprawdza się również w systemach wentylacji mechanicznej opartej na czujnikach wilgotności w wentylatorze oraz kratce wywiewnej. Cechy:
|
AIRA HY | Nawiewniki higrosterowane Aira HY automatycznie regulują napływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nowoczesny nawiewnik higrosterowany przeznaczony do montażu w oknach PVC, drewnianych i aluminiowych. Nawiewnik jest całkowicie automatyczny a za jego regulację odpowiada taśma poliamidowa, która reaguje na poziom wilgotności w pomieszczeniu. W zależności od tego jaka jest wilgotność nawiewnik automatycznie się otwiera lub przymyka dostarczając wymaganą ilość powietrza. Nawiewnik Aira Hy poza wentylacją grawitacyjną doskonale sprawdza się również w systemach wentylacji mechanicznej opartej na czujnikach wilgotności w wentylatorze oraz kratce wywiewnej. Cechy:
|
Warto pamiętać, że brak skutecznej wentylacji pomieszczeń to:
- wkroplenie pary wodnej na powierzchni szyb,
- wilgoć w pomieszczeniach, a w efekcie powstanie się pleśni i grzyba,
- złe samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Zmniejszona wymiana powietrza może powodować bóle głowy, choroby górnych dróg oddechowych, uczulenia, itp.
- pojawienie się nieprzyjemnego zapachu, najczęściej po długiej nieobecności użytkowników;
- kondensacja toksycznych zanieczyszczeń emitowanych przez meble i materiały wykończeniowe;
- niedobór powietrza potrzebnego do spalania paliwa w piecach gazowych, kominkach, itp.
- nawiewniki sterowane ręcznie
- użytkownik sam reguluje ilość dostarczanego powietrza przez otwarcie/zamknięcie przesłony.