Nawiewniki higrosterowane i ciśnieniowe

Nawiewniki okienne umożliwiają dopływ powietrza do pomieszczeń mieszkalnych. Nawet przy szczelnie zamkniętym oknie dostarczane jest świeże powietrze niezbędne do zapewnienia skutecznej wentylacji. Standardowy zestaw składa się z części wewnętrznej (nawiewnika), który reguluje ilość dostarczanego powietrza oraz z części zewnętrznej (okapu), który chroni przed deszczem i owadami. Dodatkowo można zastosować specjalne łączniki i okapy akustyczne, które chronią przed hałasem zewnętrznym.


Ze względu na sposób działania wyróżniamy:

NAWIEWNIKI HIGROSTEROWANE - sterowane automatycznie, ilość dostarczanego powietrza zależy od wilgotności względnej panującej w pomieszczeniu. Im wyższa wilgotność, tym większy napływ powietrza. W zależności od pory dnia i od sposobu użytkowania pomieszczeń, zmienia się ilość dopływającego powietrza (np. w nocy jest większy nawiew do sypialni, w ciągu dnia do pokoju dziennego). Czujnikiem sterującym jest wiązka taśm wykonana z poliamidu. Istnieje możliwość zamknięcia przysłony ograniczając przepływ powietrza do minimum.

amu

eha-kasztanowy


NAWIEWNIKI CIŚNIENIOWE - samo regulujące, ilość dostarczanego powietrza zależy od różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Dzieje się tak do poziomu różnicy ciśnień, przy którym wydajność nawiewnika osiąga wartość maksymalną. Przy dalszym wzroście skrzydełka odchylają się ograniczając ilość doprowadzanego powietrza. Taka sytuacja może być spowodowana, np. podmuchem wiatru. Użytkownik ma możliwość zamknięcia przysłony ograniczając przepływ powietrza do minimum.

att00042

nawiewnik ciśnieniowy 2MO

 

att00044

nawiewnik ciśnieniowy AMO

 

nawiewnik amu

nawiewnik ciśnieniowy AMU

 

bez-nazwy-2

nawiewnik ciśnieniowy AMA

 


Warto pamiętać, że brak skutecznej wentylacji pomieszczeń to:

  • wkroplenie pary wodnej na powierzchni szyb,
  • wilgoć w pomieszczeniach, a w efekcie powstanie się pleśni i grzyba,
  • złe samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Zmniejszona wymiana powietrza może powodować bóle głowy, choroby górnych dróg oddechowych, uczulenia, itp.
  • pojawienie się nieprzyjemnego zapachu, najczęściej po długiej nieobecności użytkowników;
  • kondensacja toksycznych zanieczyszczeń emitowanych przez meble i materiały wykończeniowe;
  • niedobór powietrza potrzebnego do spalania paliwa w piecach gazowych, kominkach, itp.
  • nawiewniki sterowane ręcznie
  • użytkownik sam reguluje ilość dostarczanego powietrza przez otwarcie/zamknięcie przesłony.